ماشین لوکس

دزدگیر ماشین و هر آنچه لازم است بدانیم

پرنور تزین لامپ زنون

حفاظت از اتومبیل همیشه دغدغه صاحبان خودرو است در این مقاله سعی داریم شما را نحوه عملکرد دزدگیر ماشین و انواع دزدگیر ماشین و نکات قابل توجه در این رابطه آشنا کنیم .

سرقت اتومبیل در بعضی از شهرها بیشتر و در برخی شهرها کمتر است اما این جرمی است که همه روزه در همه جای دنیا اتفاق می افتد . از آنجا که احتمالاً اتومبیل شما یکی از گرانترین وسایلی است که شما در اختیار دارید ، بد نیست که  به فکر امنیت اتومبیل خود باشید.

عملکرد کلی دزدگیر ماشین

به شکل ساده دزدگیر خودرو دارای سه بخش اصلی میباشد و این در مورد تمام دزدگیرها یکسان است البته هر بخش شامل کارکردهای دیگر میباشد که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت .

  •  حداقل یک نوع حسگر. “سنسور”
  •  آژیر یا فلاشر یا بوق برای ایجاد توجه و سرو صدا.
  •  یونیت اصلی که مسئول پردازش اطلاعات دریافتی و ارسالی میباشد.

زمانی که حسگر   نصب شده تحریک شود پیغام آلارم به یونیت اصلی فرستاده میشود و یونیت اصلی با روشن کردن آژیر یا فلاشر ایجاد توجه و سرو صدا کند.

به عنوان مثال در ساده ترین حالت شاسی لادری که بر روی همه اتومبیلها نصب است به عنوان یکی از حسگرها وارد عمل میشود . در صورت قفل بودن و فعال بودن سیستم دزدگیر ، باز کردن درب می تواند سیگنال را به واحد کنترل ارسال کند. سپس واحد کنترل “یونیت اصلی دزدگیر” آژیر را فعال می کند و شروع به آژیر کشیدن میکند.

البته عملکرد دزدگیر ماشین بسیار پیچیده تر است که در ادامه به توضیح کامل آن میپردازیم.

انواع حسگرها “سنسورها“

حسگر دزدگیر اتومبیل دارای انواع مختلفی است که به آنها در زیر اشاره میکنیم و نحوه عملکرد این نوع حسگرها را بررسی میکنیم.

کلید لادری یا شاسی لادری رایج ترین حسگر دزدگیر اتومبیل است اگر توجه کرده باشید  نور چراغ سقف  شما هنگامی که درب را باز می کنید و میبندید، روشن و خاموش می شود ، و این شاسی از ابتدا بر روی اتومبیل شما نصب است .  به همین دلیل یکی از سیم های  ورودی دزدگیر را به این حسگر ( اصطلاحا کلید یا شاسی لادری ) متصل می کنند. هنگامی که دزدگیر فعال باشد ، باز  شدن درب به یونیت اصلی دزدگیر فرمان میدهد که در همان لحظه آژیر را به صدا درآورد .

شوک سنسور به وسیله ضربه تحریک میشود  درون اغلب آنها از یک پیزو استفاده شده است که بر روی آن یک فنر نصب گردیده ، فنر ارتعاش ضربه را به خوبی منتقل میکند و شوک سنسور با ارسال پیغام  به یونیت اصلی دزدگیر باعث اعلان خطر و در نتیجه کشیدن آژیر میشود .  شوک سنسورها دارای پتانسیومتر تنظیم میباشند و شدت تاثیر پذیری آنها به وسیله ولوم قابل تنظیم است . بهتر است حساسیت آنها در حد نرمال باشد نه خیلی زیاد و نه خیلی کم . اغلب شوک سنسور ها دارای سه سیم هستند یکی + دیگری – و سیم سوم وظیفه ارسال دیتا به یونیت اصلی را دارد.

برخی هم دارای 4 سیم هستند که برای تفکیک خروجی + یا – و یا شوک دومرحله ای کاربرد دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =